Köpek eğitimi av köpeği

AV KÖPEĞİ EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

İnsanoğlunun sadık dostlarından olan köpeklerin evcilleştirilmesi ve eğitimiyle ilgili yapılan faaliyetler çok eskilere dayanmaktadır. Çeşitli amaçlar için kullanılan pek çok köpek ırkı içerisinde özellikle av köpekleri, insanların ilk olarak yardımına başvurduğu köpek ırkı  olmuştur. Diğer pek çok ırka göre son derece gelişmiş bir koku alma yeteneğine sahip av köpeklerinin bu yeteneklerinden tam anlamıyla faydalanmanın en önemli koşulu, bu hayvanlara iyi bir eğitim vermekten geçmektedir. Doğal olarak avlanma dürtülerine sahip olan av köpekleri, bu yeteneklerini iyi bir eğitim ile birleştirdiklerinde son derece başarılı birer avcı köpeği olabilmektedirler. Köpek eğitimi av köpeği söz konusu olduğundan diğer köpek eğitim yöntemlerinden daha farklı birtakım özellikler içermektedir.

Köpek eğitimi av köpeği

Av köpeği eğitimi, diğer ırklarda olduğu gibi köpeğinizi tanımak ile başlamalıdır. Köpeğinizin ırksal özelliklerinin yanı sıra karakter özellikleriyle ne kadar iyi bilgi sahibi olursanız başarı şansınız artar. Eğitimin amacı köpeğinizin av esnasında nasıl davranacağını, sizin av ile ilgili komutlarınıza tam olarak uymasını sağlamak amacına yöneliktir. Bunu için uygulanan teknikler basit, köpeğinizin algılama kapasitesine uygun ve hayvanınızın canını yakmayan yöntemler olmalıdır. Bu nedenle Köpek eğitimi av köpeği ile sabırla çalışmayı gerektiren bir süreçtir. köpeğinizin yavruluk döneminden başlamalıdır. Özellikle 3 ile 12 haftalık dönem son derece önemlidir. Bu dönemde sesinizin tonu ve köpeğinizi sevme biçiminiz bile onun davranışlarını ilerde etkileyecek şeyler olacaktır. Bu nedenle köpeğinizde ilerde davranış bozukluğuna yol açmayacak şekilde hatasız ve profesyonel bir eğitim şemasına ihtiyaç duyacaksınız. Anlaşılması gereken en önemli faktör bu hayvanların doğuştan avcılık güdülerine sahip olduğudur. Size burada düşen görev bu güdülerden yola çıkarak, köpeğinizi uzman bir avcıya dönüştürmektir.

AV KÖPEĞİ EĞİTİMİ İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Köpek eğitimi av köpeği söz konusu olduğunda hata kabul etmeyen bir süreçtir. Özellikle yavruluk döneminde hayvanların oyuna düşkün oluşlarından faydalanılarak eğitim çalışmalarına başlanmalıdır. Başlangıç olarak oyunda kullanılacak bul getir çalışmalarında önemli bir yeri olan oyun araçları sağlam malzemeden ve köpeğinizin sevdiği şeylerden tercih edilmelidir. Köpeğinizin bu oyun malzemesine alıştırılması sonrasında  ödüllendirme teknikleri ile bu objenin getirilmesi ve bulunması çalışmaları yapılmalıdır. Bu çalışmalara esnasında başarısız olan hayvanlarınız için asla cezalandırma yöntemlerine başvurmamanız son derece önemlidir. Aksi takdirde çekingen ve davranış bozuklukları olan bir köpek yetiştirme riskiniz olacaktır.

Köpek eğitimi av köpeği

Köpek Bakımı

Köpek eğitimi av köpeği ile ilgili çalışmalardan biri de dostunuzun, silah sesine alıştırılması eğitimleridir. İnsanlara göre beş kat daha iyi duyabilen bu hayvanlar, silah sesi gibi son derece gürültülü bir sese önceden alıştırılmalıdırlar. Özellikle 3 aylık dönemi tamamlamış yavrular gürültüye alıştırılmalı, korkmaları engellenmelidir. Burada uygulanan tekniğin en önemli püf noktası, sesin yavaştan şiddetliye doğru giderek artan belirli bir kademede köpeğe empoze edilmesidir. Köpeğin sese aşırı tepki gösterdiği gözlemlenirse bu çalışmalara bir süreliğine ara verilip daha sonra tekrar kalınan yerden devam edilmelidir. Ses kaynağı önce uzaktan daha sonra giderek yaklaşan bir şekilde verilirse, eğitim başarıya ulaşacaktır. Eğitimlerin başarıya ulaşmasının bir diğer püf  noktasıysa ödül programının zamanlamasının doğru yapılmasından geçmektedir. Fiziki olarak verilen ödüller başlangıçta köpeğe verilmeli ancak zamanla fiziki ödülün yerini sözlü ödülün alması için gereken çaba gösterilmelidir. Av köpekleri özel bir ırk olduğundan eğitimleri de aynı derecede özeni ve dikkati gerektirir. Bu nedenle uzman kişiler tarafından sabırla verilmesi gereken detaylı süreçleri kapsar. Hemen her ırkın eğitiminde olduğu gibi yapılan hataların telafisi mümkün olmamaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek eğitimi av köpeği