Köpek Eğitimi Bichon Frise

Bichon Frise, 7-10 cm. uzunluğunda küçük ırk bir köpek türüdür. Bichon Frise Barbet Su Spaniel’i ve Poodle melezi olarak 14. yüzyılda ortaya çıkmıştır. İspanyol tüccarlar tarafından Fıransa’ya getirilen Bichon Frise 16. yüzyılda Fransız sarayının maskot köpeği haline gelmiştir. Bichon Frise çok iyi bir gösteri köpeğidir. Bichon Frise ırkı iki kürke sahiptir. Bunlardan alttaki kürk yumuşak ve ipeksi yapıdadır. Üstteki kürk ise seyrek ve kıvırcık yapıya sahiptir. Tüyleri genellikle beyaz olmasına rağmen gri ve kayısı rengi tüylere de rastlanmaktadır. Bichon Frise ırkının tüylerinin alerjik olmaması köpeğe alerjisi olanlar için bir artı özellik olmaktadır.

  Tüyleri genellikle Bichon Frise ırkına yuvarlak bir şekil verecek şekilde kesilmektedir. Yüzü, ucu sivri olmayan ve orta uzunlukta bir yapıdadır. Yüzü sivri olmadığı için alnı belli belirsiz bir şekilde görülmektedir. Gözler yuvarlak ve koyu renklidir. Kulaklarının ise sarkık ve bol tüylü bir görünümü vardır. Uzun bir boyna ve gelişmiş bir göğüsse sahiptir. Kuyrukları birçok köpek ırkının tersine sırtına doğru kıvrılmıştır. Ağız yapısı nedeniyle dişleri makas ısırışı şeklinde kapatıp açar.

Bichon Frise ırkı çok egzersiz ihtiyacı duymadığından dolayı apartman dairelerinde yaşayabilirler. Yeteri kadar egzersiz sağlandığı takdirde bahçeli ya da bir apartman dairesinde mutlu bir şekilde yaşayabilirler. Bichon Frise ırkı aktif olmalarından dolayı oyun sırasında günlük egzersiz ihtiyaçlarının çoğunu karşılamış olurlar. Ancak yine de köpeğinizle vakit geçirmenizin önemini düşünürsek açık alanda yapılacak yürüyüş ve koşular Bichon Frise ırkının keyifli ve mutlu vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Köpek Eğitimi Bichon Frise

Köpek Eğitimi Bichon Frise

Bichon Frise ırkının bakımı küçük olmaları nedeniyle diğer büyük ırklara oranla daha kolaydır. Tüyleri sık sık taranmalıdır. Her ay ise mutlaka tüyleri tıraş edilmeli ve her tıraştan sonra da yıkanmalıdır. Bichon Frise ırkının tıraşı özen gösterilmesi gereken bir işlem olduğu için veterinerler de uzman kişiler tarafından yapılmasında fayda vardır. Göz ve kulak çevreleri küt uçlu bir makasla kesilmelidir. Göz çevresi ise lekelenmemesi için sık sık temizlenmesine özen gösterilmelidir. Bichon Frise ırkının hemen hemen hiç tüy dökmemesi sayesinde hayvan tüylerine alerjisi olanlar ve köpek bakmak isteyenler için uygun bir ırktır.

Bichon Frise ırkları insanlarla vakit geçirmekten hoşlanan bir ırktır. Bu köpekler çok hareketli, zeki, cesur ve sevgi doludurlar. Nedensiz yere havlamamaları apartman dairelerinde bakımını kolaylaştırmaktadır. Bichon Frise ırkı çok sosyal köpeklerdir. Diğer evcil hayvanlarla ve köpeklerle birlikte anlaşabilir ve aynı ortam yaşayabilirler. Mutlu olmaları için insanlara duydukları ihtiyaçlarından dolayı kalabalık aile ve diğer evcil hayvanlarla birlikte yaşarken keyifli vakit geçirebilirler.

Bichon Frise ırkı zeki ve akıllı olduğu için eğitilmeleri de kolaydır. Bir tek diğer küçük ırklarda da olduğu gibi evdeki tuvalet eğitimleri biraz zor olmaktadır. Birçok hareket öğrenip bu hareketleri uygularlar. Bichon Frise ırkının erkekleri dişilerine göre daha kolay eğitilebilmektedir. Başka hayvanlarla ve bireylerle olan iyi davranışları sosyalleşme eğitimlerinin iyi olduğunu göstermektedir. İtaat seviyesi yüksek bir ırk olduğundan itaat eğitimine de çok çabuk cevap verirler. Yukarıda da belirtildiği gibi tuvalet eğitimi biraz zor olabilmektedir. Bu nedenle Köpek Eğitimi Bichon Frise konusunda bir uzmandan yardım almak sizin yararınıza olabilmektedir. Küçük bir ırk olduğu için genellikle apartman dairelerinde bakılan bu ırka tuvalet ve ev eğitimi vermek şarttır. Bu nedenle en azından bu konularda Köpek Eğitimi Bichon Frise için uzman kişilerden destek almanız gerekebilir. Aksi takdirde köpeğiniz sizin ve ailenizle birlikteki ev yaşamında birçok sorun çıkarabilir. 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

  • Burak
    5 yıl önce

    Mrb.
    Ban Bichon frise ve ya şitzu Trier beyaz dışı istiyorum varma?

    yorum beğen

Sıradaki içerik:

Köpek Eğitimi Bichon Frise