Köpek eğitimleri alan koruma

Köpek eğitimleri alan koruma ile oluşacak tehlikelerin hemen hemen hepsinin önüne geçebilmemiz sağlanmaktadır. Genellikle bir yaşından sonra verilen bir eğitim çeşididir ve bekçilik özelliği bulunan köpekler için daha yatkın bir eğitimdir. Bu eğitimi alacak köpeklerde öncelik ile bulunması gereken koşul köpeğin temel itaat eğitimlerine sahip olmasıdır. Genel olarak Golden, Labrador, Cocker, Terrier gibi arkadaş canlısı ve oyun oynamayı seven köpekler cinsleri için temel ve ileri itaat eğitimleri yeterli olmaktadır. Alan koruma eğitimleri ise Alman Kurdu, Doberman, Rottweiler, Boxer gibi görev niteliği bulunan köpekler için daha anlamlı olmaktadır. Ancak bu eğitim çeşidi köpekler için daha çok cinslerine değil karakterlerine hitap etmektedir. Karakteri görev niteliğine uyumlu olan bir çok köpek çeşidi için başarı ile alınabilecek eğitimlerdir. Eğitim yaşı dediğimiz gibi karaktere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir ancak genellikle köpeklerde bir yaşından sonra bu eğitimlerin alınmasına sahip olacak niteliğe ulaşılmaktadır.

Köpek eğitimleri alan koruma

Köpek eğitimleri alan koruma ile birlikte ev, iş, fabrika, villa, arazi ve buna benzer çok çeşitli korunmasını istediğimiz yerlerin, korunmalarını sağlamış oluruz. Eğitim süreleri ise temel itaat eğitimleri gibi belirli bir süre zarfında tamamlanmamaktadır. Eğitim sürelerinin tamamlanabilmesi ise tamamı ile köpekler ile ilgili olmaktadır. Bu süre zarfı bir iki ay gibi kısa bir zamanda olabileceği gibi daha uzun da olabilmektedir. Bu eğitimlerin sağlanabilmesi için ayrıca köpeklerin karakterlerinin iyice oturmuş olması gerekmektedir.

Köpek Bakımı

Eğitime gidecek köpeklere öncelik ile karakter testi yapılması lazımdır. Karakter testi sonucunda olumlu sonuçlar veren köpeklerin sahipleri bilgilendirilmeli ve eğitimlerin uygunluk dereceleri sahipleri ile de paylaşılmalıdır. Eğer test sonuçları olmsuz ise yani köpekler eğitim programlarına uygun değiller ise bunların sahipler ile paylaşılması ve sahiplerin akıllarında kalan her türlü soruya cevap vererek aydınlatılması lazımdır. Bu eğitim temel itaat eğitimleri gibi köpeğe sonradan kazandırılabilecek bir eğitim türü değildir. Köpeğin yetiştirilme tarzı ve genetiği ile alakalı durumdadır. Amacı ise kontrolün sağlanabileceği köpekler yetiştirebilmesini sağlamaktır.

Köpek eğitimleri alan koruma Taktikleri

Köpeklerin dengesiz bir şekilde, saldırı unsurları barındıran tarzda yetiştirilmesi toplum içerisinde bulunulması istenmeyecek bir biçimde yetiştirmekten başka bir işe yaramamaktadır.  Bunların engellenmesi ancak aynı zamanda da köpeğin herkese saldırmamasını oluşturmak köpek eğitimleri alan koruma ile mümkün olmaktadır. Köpeğin toplum içerisindeki yeri dengeli, kendine güvenen ve sosyal şekilde olmalıdır. Eğitimini tamamlayan köpeğin her şart ve koşulda sahibinden gelecek emirlere cevap vermesi gerekmektedir. Kötü olayların yaşanmaması için ise köpek alacak insanların öncelik ile bir uzman ile konuşmaları ve o doğrultuda istenilen özelliklere sahip olan köpek cinslerini tercih etmeleri gerekmektedir. Köpek alındıktan sonra ise sahip olması gereken eğitimlerin neler olduğu ve neler yapılması gerektiği hakkında sıkıntı yaşayan insanların uzmanlar vasıtası ile bu konulara açıklık getirmeleri mümkündür.

Köpek eğitimleri alan koruma

Köpek eğitimleri alan koruma özelliğine sahip olan köpeklerin eğitimden sonraki davranışlarında fark edilecek köklü bir değişim olmaktadır. Bu davranışların başında ise koruyacağı alan ve yer için komut verildikten sonra o bölgeye hiç kimseyi sokmaması gelmektedir. Eğer böyle bir durumda girmek için ısrar edenler olursa, o kişileri derhal etkisiz hale getirmektedir. Korunması istenilen alan herhangi bir ev, herhangi bir işyeri ya da fabrika gibi çok çeşitli yerler olabilmektedir. Eğer girmek isteyen bir kişi var ise sürekli havlayarak sizi ve girmeye çalışan kişiye uyarı verir ancak havlama etkili olmuyorsa ve girmek isteyen kişi hala girmek için direniyorsa o durumda saldırarak etkisin hale gelmesini sağlar.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Köpek eğitimleri alan koruma