Pozitif Eğitim Merkezi

Köpek eğitiminde önemli konulardan biri de köpeklerin pozitif eğitim ile eğitilmesidir. Pozitif eğitim genel olarak gel, git, otur ya da kalk gibi belirli komutları içerse de köpek sahipleri ile köpekler arasındaki ilişki açısından da önemlidir. Köpek eğitimde önemli olan köpeklerin temel saygı ve güven duygusunu öğrenmesidir. Bunları  Pozitif Eğitim Merkezi kuruluşlarından daha iyi  bilgi alabilirsiniz. Köpeklerin bu duyguyu hissedebilmesi için sahipleri ile değerli vakitleri geçirmesi önemlidir. Köpekler yaratılışları gereği koruma içgüdüsüne sahiptir. Bu içgüdüleri nedeni ile de insanı koruma eğilimi içerisindedir. Köpeklerin ırkına göre koruma içgüdüleri de farklılık gösterebiliyor. Örneğin bazı köpekler çok sevecen iken bazı köpeklerde sahiplerini paylaşamama duyguları oluştuğundan dolayı başka insanlara karşı daha saldırgan olabiliyor.

Pozitif Eğitim Merkezi

Köpekler ile iyi anlaşabilmek için onları sevmek ve onlara şefkat duymak önemlidir. Özellikle şefkat duygusu köpekler ile sahipleri arasındaki ilişkinin de temelini oluşturuyor. Köpeklere eğitim vermeden önce köpek sahiplerinin eğitilmiş olması gerekiyor. Pek çok sahibi köpeklerini her ne kadar sevse de bazen şiddet uygulayabiliyor. Bu durumda köpeklerden önce sahiplerinin eğitilmesi gerekiyor. Köpek sahiplerine eğitim vermek köpeklere nasıl davranmaları gerektiği konusundan geçiyor. Köpek sahipleri öncelikle köpekleri ile nasıl iletişim kuracağını öğrenmelidir. Köpeklerine güven duygusu veren ve onları seven köpek sahipleri köpeklerinin eğitimine de olumlu yönde katkı sağlayacaktır. Köpek eğitiminde seçilen eğitimci ve eğitim pansiyonu da önemlidir.Pozitif eğitim merkezi köpeklerin çok daha iyi bir şekilde eğitilmesini sağlar.

Pozitif Eğitim Merkezi

 

Köpek Eğitiminde Komutlar

Köpek eğitiminde pozitif eğitim uygulanırken köpekler için belirli komutlar da öğretilir. Köpeklerin komutları öğrenebilmesi için pozitif söylemleri kullanmak önemlidir. Köpekler için tercih edilen komutların öğrenilmesi için öncelikle ödül yöntemi tercih edilmelidir. Pozitif ödül yönteminde köpeklerin doğru davranışları ödüllendirilir. Böylece köpeklerin doğru davranışı ödül yolu ile pekiştirildiğinden dolayı verilen komutlar köpeklerin daha kolay uymasını sağlar. Köpek eğitiminde fiziksel ya da sözsel şiddetten de uzak durulması gerekiyor.

Köpeklere çok fazla bağırmak ya da onları cezalandırmak için karanlık alanlara hapsetmek köpeklerin kendini huzursuz hissetmesine neden olacağından dolayı daha çok saldırgan eğitim göstermelerine neden olur. Bu nedenle şiddeti bir eğitim olarak görmek köpeklerin çok daha vahşi olmasına neden olacağından dolayı pek çok olumsuz durumunu da beraberinde getirir. Bu nedenle köpeklerin hoşuna giden davranışı pekiştirmek önemlidir. Fakat köpeklerin istemediğiniz bir davranışı yapması onlara dayak atmayı ya da şiddet uygulamayı haklı çıkarmaz. Köpekler ile sağlıklı iletişim kurmak için onların bakış açısını yakalamaya çalışmak önemlidir. Köpekler ile eğitimcilerden çok köpek sahiplerinin vakit geçirmesi gerekiyor. Bilindiği gibi köpek eğitimcileri bu işin profesyonel alanı ile ilgiliyken hayatın geri kalanını köpekler ile geçiren kişiler köpek sahipleridir. Bu nedenle köpeklerin duygusunu iyi anlamaya çalışmak ve onlar ile sağlıklı iletişimler kurmak için onları çok daha iyi anlamaya çalışmak önemlidir.

Köpek Eğitim Merkezleri

Köpek eğitim merkezleri köpeklerin temel komutları öğrenmesinin yanı sıra bir takım özel komutları öğrenmesi içi de eğitim veren alanlardır. Köpeklere temel komutları öğretmek günlük hayatta işinize yarayacak bir durumdur. Bu nedenle temel komutlar hemen hemen tüm köpek türleri için geçerli bir durum iken köpekler için özel olarak verilen eğitimler köpeklerin ırkına uygun olarak verilmelidir. Örneğin koruma eğitimi daha çok koruma içgüdüsü yüksek ve koruma amacı ile kullanılan köpekler içi verilmelidir. Koruma köpekleri olarak adlandırılan köpekler bekçi köpekler olarak da adlandırılır. Bekçi köpek türleri arasında çoban köpekleri, Akita, Chow- chow gibi köpek türleri yer almaktadır.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Pozitif Eğitim Merkezi