Pozitif Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi köpeklerin sosyal çevre ile daha çok uyum halinde olması için gereklidir. Sosyal çevresine uyumlu olan köpekler diğer insanlara ya da diğer canlılara karşı çok daha uysal olacaktır.  Pozitif Köpek Eğitimi köpeklerin öğrenmiş olduklarını davranışa yansıtmalarını ifade eden bir durumdur. Köpek sahiplerinin eğitime başlamadan önce eğitimden ne beklediğini bilmesi gerekir. Pek çok köpek sahibi eğitim konusunda bilinçsiz olduğundan dolayı köpeklerini bazen gösteriş amaçlı kullanabiliyor.

Oysa köpek eğitimi köpek şovu demek değildir. Bu nedenle köpek eğitimlerinin günlük hayatta ne işe yaradığını bilmek ve eğitimden kişilerin ne beklediğini tespit etmek önemlidir. Köpek eğitimi köpeklerin sahipleri ile daha iyi anlaşmasını ve çok daha iyi iletişim kurabilmesini sağlar. Köpek eğitiminde izlenmesi gereken yöntemlerden biri de pozitif eğitim yöntemleridir. Pozitif eğitim köpeklerin köpekler için eğitimin eğlenceye çevrilmesini ifade eden bir durumdur. Pozitif eğitimlerde köpekler kendi alanı içerisinde eğitim almaktadır. Böylece köpekler sahipleri ile birlikte eğitim almaya başlayacaktır. Köpeklerin uysal olması ve aynı zamanda evcil olabilmesi için temel komutları da biliyor olması gerekir. Köpek eğitiminde önemli olan köpeklerin sahipleri ile iyi iletişim kuruyor olmasıdır. Bu nedenle pozitif eğitimler köpeklerin sahipleri ile iletişiminin kuvvetlenmesinde önemli bir yer tutmaktadır.

Pozitif Köpek Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

Pozitif Köpek Eğitimi

Köpek eğitimi sanıldığı kadar kolay bir işlem olmadığından dolayı tüm sorumluluğun köpek eğiticileri üzerinde olması da doğru değildir. Pek çok köpek sahibi köpeklerini eğitim merkezlerine vererek köpeklerine belirli komutların öğretilmesini istemektedir. Bu tür hazırcı düşünceler köpeklerin sağlıklı olarak eğitilmesindeki en büyük engeller arasındadır. Köpeklerin gerçekten eğitilmesi ve bu eğitimlerin işe yaraması için yalnızca köpek eğitimcilerinin değil aynı zamanda köpek sahiplerinin de gereken sorumluluğu yerine alması gerekir. Köpek eğitimi sorumluluk gerektiren bir işlem olduğundan dolayı bu süreç içerisinde sabırlı olmak da önemlidir.

Sabır ile yapılan eğitimler daha çok keyif verdiğinden dolayı köpekler için bu durum bir zorunluluk değil bir oyun olarak algılanır. Köpekler eğitimlerden eğlendiği süre boyunca eğitim anlam kazanacaktır. Bu nedenle eğitimde önemli olan köpeklerin keyif alabilmesidir. Eğitimlerden keyif alan ve bunu oyun olarak gören köpekler kısa sürede eğitime cevap verecektir. Köpeklerin eğitime cevap vermesi için dikkat edilmesi gerekenlerden biri de eğitimin sırasıdır. Örneğin köpeğinize “gel” komutunu öğretmeden “bekle” komutunu öğretmeniz anlamlı olmayacaktır. Bu nedenle köpek eğitiminde komutların sırası ile doğru olarak verilmesi gerekir. Köpek eğitiminde dikkat edilmesi gereken özelliklerden biri de bu komutların zaman zaman sahipler tarafından da verilmesidir. Bu nedenle köpek sahipleri eğitim süreci boyunca köpeklerinin yanında olabilmelidir.

Pozitif Eğitim Nasıl Olur?

Pozitif köpek eğitimi köpeklerin keyif aldığı bir süreç olduğundan dolayı ödül ile de yakından ilgilidir. Köpeklerde ödül sevindirici bir durumu ifade eder. Bu nedenle köpek eğitiminde köpeklerin yapmış olduğu doğru davranışların ödüllendirilmesi gerekir. Köpekleri ödüllendirmek doğru davranışın yapılma sıklığını da artırdığından dolayı pozitif köpek eğitimi köpek eğitiminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Köpek eğitimi köpeğin karakterine uygun olarak yapılmalıdır. Bu nedenle köpeklerin ırkına uygun olarak bir ses tonunu uygulamak gerekir. Köpek cinsi itibari ile daha çok saldırgan eğilimli ise yüksek ses tonu kullanmak gerekir. Fakat ses tonu köpeklere güven verebilmelidir. Bu nedenle köpekleri eğitmeden önce sahiplerin köpeklerini çok iyi tanıması gerekir. Köpek eğitimi köpekler ile sahipleri arasındaki ilişkinin güçlenmesini sağlayacaktır. Köpekler eğitim yolu ile sahiplerine güvenmeyi öğrenirler. Buna karşılık köpek sahipleri de köpeklerine güveni öğrenecektir.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Pozitif Köpek Eğitimi